Редакція від 01.09.2014

Коментарі є офіційним документом ФПУ, служать для трактування та уточнення Офіційних правил гри в петанк і застосовуються на всіх турнірах, що проводяться ФПУ.

В Коментарі включені тільки ті пункти правил, які вимагають додаткових роз’яснень та уточнень. Гравцям і суддям необхідно знати і пам’ятати всі правила, в тому числі не прокоментовані.

Пластикові кошонети (ст.3)

Слід звернути увагу, що основним матеріалом, з якого виготовляються кошонети, є дерево. Пластикові кошонети дозволені – але тільки ті, які мають маркування виробника.

Намальовані кола (ст.6)

Якщо команда малює коло, то вона не має права намалювати таке коло, в яке не міг би двома ногами стати суперник. У той же час намалювати коло, в якому суперник не може поставити одну ногу попереду іншої, не забороняється, якщо при цьому дотримано вимог до діаметру (35-50см).

Кола-шаблони (ст.6)

Якщо організатори надали кола-шаблони, команди зобов’язані їх використовувати. Суддя може не звертати увагу на відмову від використання кола-шаблону, якщо це відбувається за взаємною згодою команд. Однак якщо одна з команд наполягає (нехай навіть у м’якій формі) на застосуванні кола-шаблону, суддя повинен звернути увагу другої команди на необхідність його використання.

Використання власного кола-шаблону у випадку, якщо його не надано організаторами, або замість наданого організаторами допускається тільки за згодою супротивника.

У той же час слід зазначити, що на відміну від намальованих кіл, для діаметра кіл-шаблонів не встановлений діапазон: вони повинні бути рівно 50 см в діаметрі (похибка 2 мм). На вимогу однієї із команд суддя вправі виміряти внутрішній діаметр кола-шабона і відмовитися від його використання у випадку, якщо результат вимірювань буде відрізнятися від встановленого правилами.

Команда також може відмовитися від використання кола-шаблону, якщо його товщина така, що при кидку сидячи виникає небезпека травми.

Розташування кола (ст.6)

Коло повинне знаходитися на ігровий доріжці на відстані не менше 1 м від будь-якої перешкоди. Перешкодою вважається будь-який об’єкт висотою від 20 см. При цьому вимоги відступу від межі доріжки, якщо вона не є перешкодою, в правилах немає. Таким чином, якщо межа знаходиться в метрі і більше від перешкод, коло може бути розміщений впритул до межі.

Незважаючи на відсутність у правилах прямої вказівки, логічно вважати, що команда-суперник має право оскаржити положення кола до кидка своєї першої кулі.

Розташування гравця в колі (ст.6)

Гравець не повинен наступати на лінію, а при використанні кола-шаблону – наступати на шаблон (межею кола є внутрішня частина кола-шаблону).

Порушенням є ситуація, коли гравець відриває ногу до того, як кинута куля торкнеться землі, а також коли гравець до цього моменту торкається землі за межами кола будь-якою частиною тіла (наприклад, виходить з кола).

Переміщення кола (ст.7)

Коло повинне малюватися на місці розміщення кошонету в кінці попереднього гейму або, якщо це суперечить правилам, максимально близько до нього. При необхідності коло зміщується далі у напрямку гри попереднього гейму.

Коли одна команда втратила право на кидок кошонету, то до іншої команди разом з ним переходить і право змістити коло.

Це можливо тільки у випадку, якщо коло знаходиться дуже далеко від краю майданчика, а відстань, на яку при цьому можна кинути кошонет, менше 10 м. У випадку, якщо кидок кошонету знову переходить до першої команди, вона вже не може міняти положення кола.

Коли застосовуються прискорені правила кидка кошонету, то при неправильному кидку суперник переміщує кошонет рукою, у суперника залишається право змінити положення кола.

Оскарження позиції кошонету (ст.7)

Коли одна команда оскаржує позицію кошонету, друга повинна погодитися з правомірністю такого оскарження, інакше рішення залишається за суддею.

Позиція кошонету, переставлена рукою, теж може бути оскаржена. Якщо скарга обґрунтована, то право переставити кошонет рукою переходить до протилежної команди.

Оскарження позиції непозначеного кошонету (ст. 7)

Якщо позиція кошонету була позначена, то після кидка першої кулі суперник може оскаржити позначену позицію, незалежно від того, де знаходиться кошонет.

Якщо позиція кошонету не була позначена і кошонет був зрушений першою кулею, то суперник може оскаржити тільки його нову позицію. Посилання на те, що кошонет «явно був зміщений», не приймаються.

Зарівнювання слідів (ст.10, 15)

Право гравця зарівняти один попередній слід не регламентовано детально. У цьому питанні судді (відповідно до міжнародної практики) рекомендують застосовувати ліберальний підхід: можна затерти слід перед будь-яким кидком, включаючи перший в геймі.

Проте категорично заборонено робити позначки на майданчику під приводом затирання ямки.

Видалення сторонніх об’єктів (ст.10,11)

Будь-який сторонній об’єкт, що перебував на майданчику в момент кидка кошонету, не може бути видалений. Будь-який сторонній об’єкт, що з’явився на майданчику після початку гейму, може бути видалений (мова не йде про кулі і кошонети з інших доріжок).

Позначка положення кулі або кошонету (ст.11, 21, 23)

Усі суперечки про випадково переміщену кулю або кошонет вирішуються тільки в разі, якщо положення кулі (кошонет) було позначено. Якщо розміщення не було позначено, суддя (якщо команди звернулися до нього) зобов’язаний залишити його на новій позиції.

Це відноситься і до переміщення куль або кошонету в результаті кидка, зробленого з порушенням правил. Якщо команди не можуть домовитися про розміщення непомічених куль або кошонету до кидка, суддя зобов’язаний залишити їх на новому місці, а якщо непомічена куля вибита в аут – в ауті. Куля, кинута з порушеннями правил, в будь-якому випадку видаляється з майданчика.

Вибитий кошонет (ст.14)

У випадку, якщо вибитий кошонет був у польоті зупинений або його траєкторія була змінена, він залишається на новому місці, за винятком ситуації, коли (1) його початкове положення було позначено і (2) зупинив кошонет гравець однієї з команд.

У цьому випадку команда-суперник гравця, який зупинив кошонет, може (а) визнати нову позицію кошонету, (б) повернути кошонет у вихідну позицію, (в) визначити його нове місце.

Нове місце визначається так: проводиться уявна лінія між попереднім положенням кошонету і точкою його зупинки, і кошонет переміщається в будь-яке місце на цій лінії за точкою зупинки (далі від попереднього положення), але не далі 20 м – в тому числі в аут.

Наявність неігрової зони між колом і точкою зупинки кошонету не є перешкодою для продовження гри у випадку, якщо кошонет буде переміщений на нове місце і якщо між колом і новим місцем не буде неігрової зони.

Повторний кидок кулі (ст.15)

Якщо куля до своєї природної зупинки була зупинена або відхилена стороннім рухомим об’єктом, в т.ч. кулею з іншого майданчика, то куля перекидається.

Послідовність кидків за відсутності куль на майданчику (ст.15, 28)

Якщо до кидка однієї з команд кулі на майданчику були, а за результатами кидка їх не стало, то наступний кидок робить та сама команда.

Якщо до кидка однієї з команд куль на майданчику не було і після кидка не стало, наступний кидок робить інша команда, незалежно від того, чи відбувається це на початку або в середині гейму.

Вихід на майданчик, що належить супернику (ст.16)

Коли черга ходу належить одній з команд, гравці іншої команди не повинні виходити на майданчик, в тому числі для того, щоб оцінити положення куль.

Виняток становить ситуація, коли команда, яка зберегла в результаті кидка за собою чергу ходу, не позначила положення куль (кошонета). У цьому випадку команда-опонент має право вимагати від суперника або судді помітити положення куль або навіть зробити це самостійно, попередньо чітко попередивши суперника і суддю про свої наміри. При цьому якщо положення куль вже позначено, вихід суперника на майданчик розглядається як порушення.

Команда, яка вважає, що вона передала хід супернику, зобов’язана негайно запросити суперника на майданчик.

Розміщення гравця-суперника в момент кидка (ст.16)

Якщо в момент кидка гравець команди-суперника знаходиться за межами майданчика (в ауті) і не порушує правила (не розмовляє, чи не жестикулює), то вимога до нього переміститися є неправомірною. Це може бути прохання від гравця в колі, але виконання її залежить від бажання гравця-суперника. Суддя не вправі втручатися в цю ситуацію.

Некоректна поведінка глядача (ст. 16)

У випадку, якщо гравець звертається до судді зі скаргою на некоректну поведінку глядача (глядачів), то суддя повинен домогтися того, щоб глядачі не заважали грі. У виняткових випадках, коли інші заходи не допомагають, суддя може зупинити гру.

Повернення кулі на ігровий майданчик (ст.18)

Куля, яка вийшла в аут і повернулася на майданчик, повинна вилучатися негайно. Однак якщо куля або кошонет, що рухається зіткнеться з кулею, що повернулася на майданчик з ауту, і при цьому сама залишиться на майданчику – вона буде вважатися в грі і залишиться на своїй новій позиції.

Іноді очевидно, що куля, яка повернулася з ауту, зупинила явний рух кулі (кошонету) в аут. Команди можуть спільно прийняти таке рішення. Однак якщо одна з них звертається до судді, суддя зобов’язаний визнати кулю (кошонет) у грі.

Якщо куля, що вийшла в аут і повернулася на майданчик, зміщає позначену кулю (кошонет), куля (кошонет) повертаються на попередню позицію. Якщо куля, що вийшла в аут і повернулася на майданчик, зміщає непомічені кулі (кошонет), куля (кошонет) залишаються на новому місці.

Неприбрана куля, що вийшла в аут (ст.18)

Якщо куля, що вийшла в аут і повернулася на майданчик, не була своєчасно прибрана і перешкодила руху кулі (кошонету) під час наступного кидка, куля (кошонет) залишаються там, де вони опинилися в результаті зіткнення з кулею, що вийшов в аут.

При цьому куля, своєчасно не прибрана в аут, може бути прибрана до тих пір, поки свій перший кидок після виходу кулі в аут не зробила протилежна команда. Як тільки такий кидок буде зроблений, неприбрана куля перестає вважатися такою, що вийшла в аут (вважається ігровою).

За згодою команд може бути прийнято інше рішення, проте у разі апеляцій до судді він повинен суворо керуватися даними правилами.

Зупинена куля (ст.19)

У випадку, якщо вибита або та, що вибиває куля була зупинена або її траєкторія була змінена, вона залишається на новому місці, за винятком ситуації, коли (1) початкове положення вибитої кулі було позначено і (2) зупинив кулю гравець однієї з команд.

У цьому випадку суперник може (а) визнати нову позицію кулі, (б) визначити її нове місце.

Нове місце визначається так: проводиться уявна лінія між старим і новим положенням кулі, і куля переміщається в будь-яку точку за новим положенням (далі від старого положення), але в межах майданчика – не в аут!

Оскільки таким чином можна запобігти виходу кулі в аут, навмисна зупинка є грубим порушенням.

Якщо гравець хоче зупинити кулю з метою запобігання її вильоту на сусідній майданчик, він повинен зробити це за межами ігрового майданчика. Якщо ж гравець зробив це в межах майданчика, то тільки якщо суддя переконаний, що запобігання вильоту було його єдиною метою, він може обмежитися попередженням, в іншому випадку слід негайно дискваліфікувати всю команду.

Кидок, зроблений з порушенням правил (ст.23)

Зміна в редакції правил 2010 року: будь-яка куля, кинута з порушенням правил, вважається такою, що вийшла з гри (забирається з поля), а все, що в результаті її кидка змінило своє положення, повертається на місце. Втім, суперник може трактувати ситуацію на свою користь і оголосити кулю зігранною.

Зміна полягає в тому, що раніше ця стаття поширювалася тільки на кидок не з того кола, тепер же – на будь-який кидок, зроблений з порушенням правил.

Проведення вимірювань (ст.25, 27)

Суддя зобов’язаний стежити за проведенням командою вимірювань. Якщо суддя помітить, що в процесі вимірювання куля або кошонет були зрушені, він зобов’язаний зафіксувати, що ближче до кошонету знаходиться куля протилежної команди. Якщо таке рішення судді було прийнято до того, як кинуто останню кулю, і надалі позиція ні кошонету, ні жодної з спірних куль не була змінена, куля протилежної команди вважається ближче без проведення повторних вимірів.

Якщо куля або кошонет були зрушені суддею, то він повинен прийняти «об’єктивне рішення». Рекомендується користуватися таким правилом: рішення на користь однієї з команди виноситься у випадках, якщо (а) куля команди, на чию користь зрушать куля (кошонет), все одно далі від кошонету, ніж куля суперника, або (б) різниця у відстані істотно перевищує відстань, на яку зрушать кулю (кошонет). В іншому випадку об’єктивним буде рішення про рівновіддаленість куль.

Досягнення згоди про число очок (ст. 26)

Згода про число очок вважається досягнутою, якщо капітани обох команд підтвердили судді цю згоду. До цього моменту командам дозволяється прибирати кулі по одному, починаючи з найближчого до кошонету, досягаючи згоди по кожній окремій кулі. Будь-яка інша куля, прибрана до досягнення згоди, в підрахунку очок не бере.

Рівновіддалені кулі (ст.28)

Якщо до закінчення гейму суддя фіксує, що найближчі кулі двох команд однаково віддалені від кошонету, то черга ходу належить команді, яка кинула останню кулю. Якщо в результаті її кидка становище не зміниться, черга ходу переходить до суперника і т.д. до тих пір, поки не зміниться положення або не закінчаться кулі в однієї з команд.

Якщо тільки в однієї з команд немає куль, то рівновіддаленість куль до уваги не береться.

Якщо після закінчення гейму суддя фіксує, що найближчі кулі двох команд однаково віддалені від кошонету, то в геймі фіксується нічия. Якщо однаково віддалені найближча куля однієї команди і друга (третя і т.д.) куля іншої команди, команда що виграла не отримує очко за рівновіддалену кулю.

Моменти початку і кінця гейму (ст.32)

Гейм вважається таким, що почався, коли друга команда вийшла на майданчик, переконалася, що кошонет кинутий у відповідності з правилами та прийняла рішення не оскаржувати положення кошонету.

Гейм продовжується до тих пір, поки хоча б у одного гравця залишається хоча б одна куля. Коли остання куля кинута, всі подальші дії – вимірювання, досягнення угоди про число очок і т.п. – вважаються такими, що відбуваються «поза геймом».

Це важливо для визначення останнього раунду при іграх з обмеженням часу. Якщо в момент свистка гейм триває, то він вважається останнім. Якщо свисток звучить в період «поза геймом», то грається ще один раунд.

Заміни в ході гри

Заміни в ході гри не прописані в правилах. Якщо регламентом турніру допускається заміна, вона може проводитися один раз за партію в перерві між геймами. Про виконання заміни команда повинна повідомити суперника і суддю до початку гейму, в якому на майданчик виходить запасний гравець. Це можна зробити по ходу попереднього гейму, не заважаючи при цьому супернику і судді.