Історія петанку в Україні від початку до 2016 року

Петанк в Україні почали грати ще на початку 2000-х в Києві та Ужгороді. Згодом, коли цей вид спорту, родом з Франції, почав залучати все більше і більше гравців, — сформувалася ГО «Федерація петанку України» (ГО ФПУ), яку зареєстрували в квітні 2007 року. Президентом ГО ФПУ став Петро Гойс. Цього ж року Україна була вперше представлена на жіночому Чемпіонаті Європи (триплети) в Анкарі.

Далі збірні України гідно представляли країну на чоловічому Чемпіонаті Європи (ЧЄ) у 2009 році (Ніцца, Франція), потім — на жіночому ЧЄ в 2010 році (Любляна, Словенія).

В 2011 – одне з перших досягнень: на ЧЄ (Гьотеборг, Швеція) чоловіча Збірна України посіла V місце в Кубку націй, що дало змогу пройти кваліфікацію і відібратися на Чемпіонат світу.

Петро Гойс, Чемпіонат Європи з петанку (Гьотеборг, Швеція)

Петро Гойс, Чемпіонат Європи з петанку (Гьотеборг, Швеція)

2012 — ЧС чоловіки, Марсель (Франція)

2012 — ЧЄ серед ветеранів (55+), Копенгаген (Данія)

2013 — ЧЄ чоловіки, Рим (Італія)

У серпні 2013 року петанк в Україні офіційно визнано видом спорту.

2013 — ЧС жінки, Монтобан (Франція)

2015 — ЧЄ чоловіки, Албена (Болгарія)

У 2014 році жіноча Збірна України завоювала перші для країни нагороди – бронзу в Кубку націй на Чемпіонаті Європи в Мерсіні (Туреччина).

Українська делегація на Чемпіонаті Європи піісля вручення. Зліва на право: Ліза Волкова, Олександра Шевченко, Петро Гойс, Людмила Федоришина, Єва Асай. Присів Йожеф Сабо.

Збірна України на Чемпіонаті Європи після вручення.
Зліва на право: Ліза Волкова, Олександра Шевченко, Петро Гойс, Людмила Федоришина, Єва Асай. Присів Йожеф Сабо.

10 лютого 2015 року на базі ГО ФПУ зареєстрована Громадська спілка «Федерація петанку України» (ГС ФПУ). Для здійснення своїх функцій федерація створює організаційну структуру, яка складається з: Конференції, Правління, Президента (Президент — Олександра Шевченко, Почесний Президент — Петро Гойс, Перший Віце-президент — Маріо Пресутті, Віце-президенти — Іван Паламарчук, Ліза Волкова, Олександр Заломайкін). В 14 областях України створено відокремлені підрозділи ГС ФПУ.

6 липня 2015 року Громадська спілка «Федерація петанку України» підтвердила
Всеукраїнський статус.

Січень 2015 року — участь Збірної України в Чемпіонаті світу тет-а-тет (Ніцца, Франція). Всесвітня федерація петанку (FIPJP) вперше організовує чемпіонат такого формату, який надалі буде традиційним і проводитиметься кожні 2 роки.

Спортсмени ГС ФПУ також беруть участь у безлічі інших серйозних міжнародних змаганнях в Польщі, Словаччині, Австрії, Угорщині, Франції, Нідерландах і т.д.

ГС ФПУ щороку проводить Чемпіонат України, відбіркові ігри та Всеукраїнські змагання в Києві, Харкові, Львові, Ужгороді, Черкасах. Вже 10 років поспіль силами Ужгородського петанк-клубу та почесного президента ГС ФПУ Петра Гойса в Україні проводяться два масштабних Міжнародних турніри «Сакура» та «Каштани», в яких беруть участь понад 100 спортсменів з більш як 10 країн світу. Крім того, проводиться безліч різних клубних турнірів.

Цього року Україна вперше подала заявку на участь в європейському турнірі клубів — EuroCUP
2016. Крім того, спортсмени ГС «Федерація петанку України» в 2016 році вже запрошені на жіночий ЧЄ 8-11 вересня в Словаччині (триплети), ЧЄ Espoirs 30 вересня-1,2 жовтня, ЧЄ серед ветеранів 18-20 жовтня в Монако (триплети), ЧЄ серед юніорів 28-30 жовтня в Монако (триплети), ЧЄ тет-е-тет 4-6 листопада у Франції.

Варто додати, що Всесвітня та Європейська федерації кулькових видів спорту працюють над тим, щоб петанк внесли в програму Олімпіади 2024 року (Boules Sport 2024). Тим часом, спортсмени-петанкісти всього світу влаштували фото-флешмоб, до якого однією з перших приєдналися і українці.